asdres

Intern@t w Bibliotece

         Biblioteka oferuje swoim użytkownikom bezpłatny dostęp do Internetu w celu nauki, poszukiwania informacji lub badań. 

  • Dostęp do informacji: po pierwsze i najważniejsze, Internet stwarza w coraz większym stopniu możliwość dostępu do informacji, oficjalnych dokumentów, przepisów, ogłoszeń, informacji o działaniach administracji, sposobach załatwiania spraw, potrzebnych dokumentach, przykładach ich wypełniania. A już niebawem mechanizm powinien działać również w drugą stronę i opisywane sprawy będzie można również załatwiać w urzędzie przez Internet.
  • Edukacja: czyli jedno z podstawowych zadań biblioteki, w dobie internetu nabiera zupełnie nowego znaczenia. W sieci można skorzystać z zasobów serwisów zajmujących się np. korepetycjami, zasobów pomocy naukowych, czy nawet internetowych słowników.  Dla bibliotek szczególne znaczenie ma obecnie tworzenie ogólnoświatowych zasobów bibliotek.  Na co dzień przydatne mogą być też portale tematyczne takie jak np. Interklasa, a w nim artykuły, testy i pomoce naukowe z większości nauczanych w szkołach przedmiotów. Internet oferuje wreszcie uczestnictwo w rozmaitych projektach naukowych na odległość, jego rola w edukacji może więc być nieoceniona.
  • Źródła finansowania ciekawych projektów, pomysłów - Internet daje możliwość znalezienia ciekawych projektów, źródeł finansowania organizacjom pozarządowym, grupom nieformalnym, przedsiębiorcom. Dziś ogromna część konkursów dotacyjnych i innych ogłaszana jest tylko na stronach internetowych, a niemal wszystkie przede wszystkim na stronach internetowych (np. tylko w ten sposób można uzyskać konieczne do wypełnienia formularze).
  • E-zakupy: w sieci można dziś kupić coraz więcej produktów, najczęściej taniej i wygodniej niż w zwykłych sklepach. W Polsce wśród sklepów internetowych znane są przede wszystkim księgarnie i sklepy ze sprzętem elektronicznym, ale powstaje już coraz więcej innych.
  • E-praca: W żadnej gazecie ani na tablicy ogłoszeniowej nie znajdzie się tylu ofert pracy , co w internecie. Są one często aktualizowane, a wybór jest ogromny.

           Użytkownicy mają do dyspozycji trzy stanowiska komputerowe w Gminnej Bibliotece Publicznej w Woli Rębkowskiej i Filii Bibliotecznej w Rębkowie oraz dwa stanowiska w Filii Bibliotecznej w Rudzie Talubskiej.

           Biblioteka powinna w naturalny sposób stawać się lokalnym centrum internetowym, w oparciu o swe doświadczenie i pozycję.