asdres

Gminny Klub Seniora w Świerku

    Na naukę nigdy nie jest za późno! 3 listopada nasi seniorzy wzięli udział w edukacyjnym wyjeździe do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

   Pani Ewa Droste w bardzo ciekawy i żywiołowy sposób wprowadziła nas w zagadnienia dotyczące promieniowania i promieniotwórczości używając przy tym ciekawych rekwizytów. Głównym punktem wyjazdu było zwiedzenie reaktora o nazwie MARIA, co nie było takie proste gdyż musieliśmy do tego odpowiednio się przygotować. Musieliśmy założyć białe fartuchy oraz nakładki ochronne na buty. Wszyscy byli pod wrażeniem i przez chwilę mogliśmy poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Na początku wysłuchaliśmy krótkiego wstępu o działaniu reaktora jądrowego, a następnie udaliśmy się na miejsce i go zwiedziliśmy. Sam reaktor był imponujący. Profesjonalne podejście przewodników wtajemniczyło nas w niezwykłe właściwości fizyki jądrowej. Po zwiedzaniu wszyscy uczestnicy musieli przejść ponownie przez bramkę gdzie zostali "przeskanowani" i okazało się, że nikt nie został napromieniowany. Na zakończenie dostaliśmy materiały i ulotki edukacyjne, które są dostępne w naszej bibliotece. Uczestnikom dziękujemy za  mile spędzony czas.