NAD NIEMNEM ELIZY ORZESZKOWEJ – NARODOWE CZYTANIE 2023

 w Aktualności

27 września wspólnie ze Szkołą Podstawową w Woli Rębkowskiej zorganizowaliśmy Narodowe Czytanie powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, była to 12 odsłona Narodowego Czytania.

Spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami. Wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Nad Niemnem to powieść o pięknych krajobrazach, pełnych humoru dialogach i zabawnych sytuacjach, które, oprócz przyjemności przyniosło także wiele pożytku i  uczyniło z Narodowego Czytania 2023 kolejne pasjonujące spotkanie z klasyką polskiej literatury.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W rolę osób czytających wcielili się: pan Marcin Kołodziejczyk – wójt gminy Garwolin, pani Anna Zielińska – dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Woli Rębkowskiej, panią Izabela Miętus – kierownik kultury i oświaty w gminie Garwolin, panią Małgorzata Żołądek przedstawicielka Klubu Seniora w Woli Rębkowskiej, Pani Agnieszka Warda –  Przedstawicielka Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich oraz Agnieszka Belka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Rębkowskiej.

Dziękujemy lektorom za interpretację utworu Nad Niemnem.

Dziękujemy uczniom ze szkolnego chórku  Szkoły Podstawowej w Woli Rębkowskiej pod kierunkiem Pani Katarzyny Odunki za przygotowanie oprawy muzycznej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Narodowym Czytaniu 2023!

 

Zostaw komentarz

Zacznij pisać i naciśnij ENTER, aby wyszukać